Yüzük nedir?

Yüzük parmağa takılan, genellikle maden veya başka bir materyalden yapılan halka şeklindeki süs eşyasıdır. Yüzük takma inancı milattan önce 2000 yıl öncesine kadar uzanır. İlk olarak eski Mısırda ortaya çıktığı bilinmektedir. Evlilik yüzüğü olarak ise ilk defa eski Mısır Prensesi Nefertiti takmıştır.Yüzüğün halka şeklinde olması, başının ve sonunun olmaması anlamına gelir ki; “evlilikte sonsuzluk” anlamını taşır. Yüzüğün sol el yüzük parmağına takılması da eski ilkel insanlardaki kan dolaşımının sol el yüzük parmağından başlayıp kalpte sona erdiği inancından gelmektedir. Ancak bu bilgi tam da doğru sayılmaz. Çünkü anatomide doğrudan bu parmağa giden bir atar damar mevcut değildir. Yüzükler eski çağlarda olduğu gibi günümüzde de fazlasıyla kullanılmaktadır. Hatta artık sadece evlilik anlamında değil süs, ziynet, sembol gibi değerler yüklenerek şık bir takı olarak taşınmaktadır. Yüzük model tasarımları da zamanla gelişmiş yeni modeller ortaya çıkmıştır. Halka yüzükler değerli taşlarla süslenmiş daha cezbedici hale gelmiştir. Bazılarının içi boşaltılmış içinde ilaç, iksir saklanmış bazıları işlenerek mühür yapılmış ve bazı modeller ise mistik güç sağlaması için tasarlanmıştır.

Türk toplumları da tarihte yüzüğü kullanmışlardır. Bilinen en eski Türk yüzüğü İlteriş (Kutlug)Kaan a ait mühür kaşlı yüzüktür. Sonrasında Selçuklu ve Osmanlı Dönemi yüzükleri de oldukça değerlidir. İslamiyet in kabulü ile erkek yüzükleri altın madeninin erkeklere haram kılınmasından dolayı gümüş ve diğer madenlerden yapılan yüzükler yoğunluk kazanmıştır. Üzerine yapılan işlemeler ve kullanılan değerli taşlarla bu yüzüklerde oldukça değerlidir.

Bunlarla birlikte günümüzde de yüzükler halen kullanılmaktadır. Kimi zaman bir olayın sembolü kimi zaman bir süs, kimi zamanda değerli bir eşya olarak özel günlerde ve günlük hayatta takılmaktadır. Klasik ve trend yüzükleri, yüzükle ile ilgili aradığınız her şeyi sayfalarımızdan takip edebilirsiniz…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir