Bayramda Yüzük Takmak

Bayramda erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevindiğini belli etmek, yüzük takmak, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, İslamiyet’e doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıştırmak, akrabayı, din kardeşlerini ziyaret etmek hediye götürmek sünnettir.”

Bayramlarda yüzük takmak sünnettir. Ama bayramlarda nasıl bir yüzük takılması gerekir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) in önceleri altın yüzük taktığı daha sonra altının erkeğe haram kılınmasıyla altın yüzük takmayı bıraktığı rivayet edilir.

“Resulüllah (s.a.s) altın bir yüzük taktı ve yüzüğün kaşını avuç içine gelecek şekilde çevirdi. Ashabdan da altın yüzük takanlar vardı. Derken Resulüllah (s.a.s) minbere çıktı, elindeki yüzüğü çıkardı ve şöyle buyurdu: “Vallahi bundan böyle ebediyen altın yüzük takmayacağım.” Ashabdan altın yüzük takanlar derhal yüzüklerini çıkardılar. Bundan sonra Resulüllah (s.a.s) gümüşten bir yüzük yaptırdı.” (Buharî, Libâs 45; Müslim, Libâs 51)

Daha sonraki bir olayda ise Peygamberimiz Hz Muhammed (s. a.v.) gümüş yüzük taktığı ve neden taktığı rivayet edildektedir.
“Resulüllah (s.a.s) Roma ve Acem diyarına mektup yazmak istediğinde kendisine, ‘Eğer mektubunuz mühürsüz olursa onlar bunu asla kabul etmezler.’ denildi. Bunun üzerine Resulüllah (s.a.s) gümüşten bir yüzük yaptırdı. Yüzüğün kaşında محمد رسول الله [Muhammed Allah’ın Rasûlüdür] ibaresi nakşedilmişti. “Parmağındaki gümüş yüzüğün ışıltısı hala gözümün önündedir. ” (Buharî, Libâs 52; Müslim, Libâs 56)”
Sahih hadislerden de anlaşılacağı üzere özellikle bayramlarda erkekler için gümüş yüzük takmak sünnettir. Ancak bazı alimlere göre bu yüzüğün 4,8 gramı geçmemesi gerektiği bildirilmiştir. Sünnet olarak yüzüğün sağ ele yada sol ele takılmasında mahsur yoktur. Peygamberimiz sağ elin ve sol elin serçe parmağı ve yüzük parmağına yüzük takmıştır.

Enes Bin Malik (r.a.) naklettiğine göre;
Peygamber Efendimizin yüzüğü sol elinin serçe parmağına taktığını naklederler. Ayrıca kimi zaman yüzüğün kaşını avuç içine gelecek şekilde çevirdiğini kaydederler. (Müslim, Libâs 54-65; Ebû Dâvûd, Hâtem 5)
Bu bilgiler ışığında bizim de  bayramlık bir yüzüğümüz olsun ve bayramlarda takmayı ihmal etmeyelim. Şimdiden bayramınız mübarek olsun.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir