Tektaş ve Tria Pırlanta Yüzükler

Alacakları hediye ile ilgili maddi sıkıntısı bulunmayanlar, sevdiğine ”sen dünyada teksin” demek istiyorlarsa tektaş pırlanta, ölümsüz aşklarını ifade etmek için de ”dün, bugün ve yarın seninleyim” anlamına gelen tria hediye edebilirler. Nasıl ki çiçeklerin, renklerin bir dili varsa, pırlantanın da bir dili vardır. Yüzyıllar boyunca tek taşın evlilik ve aşkı sembolize etmiş ve hemen hemen büzün kültürlerde kabul görmüştür. Ölümsüz bir taş özelliği taşımasından dolayı pırlanta aşkı ölümsüzleştirmek için kullanılır. Evlilik sembolü olarak seçilen tek taş günümüzde alyans olarak da kullanılır.

Kadınlara Neden Tektaş Hediye Edilir?

Doğadan çıkan her pırlanta tıpkı parmak izi gibi tektir. Bunun gibi dünyadaki her kadın da tektir, bu durumu sembolize etmek için de tek taş seçilmiştir. Tek taş ”sen dünyada teksin” anlamına gelir, ölümsüz aşkı sembolize eden ve üç taştan oluşan Tria ise ”dün, bugün, yarın seninleyim” demenin ifadesidir.

Pırlanta Kalitesi Nasıl Anlaşılır ? Pırlanta Fiyatları

Elmasın doğal bir madene verilen isim, pırlanta ise elmasın kesilerek özel şekil verilmiş halidir. 0,01 karat ağırlığında minicik bir pırlantanın dahi üzerinde 57 adet Faset (kesim) bulunur. Pırlantanın sahip olması gereken özellikler, ideal kesilmiş bir pırlantada gökkuşağının bütün renklerini görmek mümkündür. Bu tür bir pırlantada ışığın, üst tabladan girerek, külah ucuna çarptıktan sonra tekrar üst tavladan çıkarken pırlantanın ateşi ve ışıltısını yansıtması gerekir. Yine çıplak gözle bakıldığında taşın üzerinde herhangi bir leke görülmüyorsa bu taşta iyidir. Bir büyüteç eşliğinde bakıldığında hiçbir iz görülmüyorsa bu taşı mükemmeldir. Pırlantada renkler D’den Z’ye kadar harflerle sınıflandırılmıştır. D, E, F ve G grubundaki pırlantalar en nadir bulunan pırlantalardır. En çok rastlanan ise H ile L renkleri arasıdır. Bunlar da beyaz, çok hafif beyaz ve renkli beyaz olmak üzere ayrılırlar. Pırlantada berraklıkta da önem arz eder. Bir pırlantada doğal izler ne denli az olursa söz konusu taşın değeri de o kadar artar. Doğal iz taşımayan pırlanta bulmak çok zordur. Ancak, izi az olan pırlantalar kusursuza yakındır.
Pırlantaların fiyatlarını belirleyen etkenler kesimi, rengi ve karat ağırlığıdır. Pırlantanın parlaklığını kesim kalitesi verir. Karat değeri ise taşın büyüklüğünü ifade eder. Doğal büyük taş bulmak zor olduğundan karat değeri büyüdükçe taşın değeri artar. Pırlantanın sahip olduğu sertifikası da pırlantanın değerini belirleyen faktörlerdendir. Bu sertifikaları veren güvenilir laboratuvarlardan bazıları “IGIWorldwide, Bluediamond, Independed Diamond Test Labs. dır.
Bunların ışığında amacımız sizlere güvenli pırlanta üreticilerinin koleksiyonlarını yuzukmodel.com farkıyla tanıtmaktır.Yorumlar kapatıldı.